ExpertComp.cz

ExpertComp.CZ - Informace, které hledáte ...

čt06082023

Poslední aktualizace03:27:00 PM

Zprávy: Napiš článek. Pošli email na Redakce@expertcomp.cz. Ihned ti zašleme info jak na to...

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Zpět Home Hardware Servis Výměna procesoru v notebooku

Výměna procesoru v notebooku

Tuto velice technicky náročnou operaci doporučuji provádět jen těm nejzkušenějším uživatelům s vysokou technickou a manuální zručností ! Neopomínejme na fakt, že když zasáhneme do HW instalovaného výrobcem, ztrácíme tak záruku na výrobek (pokud ji tedy výrobek obsahuje) nehledě na to, že pokud něco špatně uděláme, polámeme či něco zvrtáme jiným způsobem, můžeme si zničit svůj notebook a udělat si zněj těžítko či podložku pod kolo auta...

Klíčem všeho je důležitá příprava.

 Nachystejme si všechny důležité nástroje jako jsou obalové materiály, abychom se vyhnuli poškození displeje či jiných součástí. Velmi důležitý je také pracovní prostor, na kterém bychom měli mít dostatek místa a také světla.Většina noteboků lze rozmontovat hodinářskými šroubováčky.

Rozebrání notebooku:

dscf3007dscf3009dscf3013

Notebook si připravíme k rozebrání a můžeme začít. Zkontrolujeme si všechny šroubové spoje a můžeme se pustit do odkrytování šasí - než začneme s odšroubováním spojovacího materiálu, je důležité mít po ruce krabičku, kam si budeme odkládat všechny šroubky.
Dávejte velmi dobrý pozor odkud jaký šroubek vytahujete a hlavně žádný neztraťte - dobrou pomůckou je (když si nebudu pamatovat kam který šroubek patří) fotoaparát. Vše si vyfotíte a vyhnete se tím všem budoucím problémům. Nejprve odpojíme veškeré napájecí zařizení - zdroj a vyjmeme baterii notebooku.

dscf3014Paměti RAMPřed odkrytovaní šasí

dscf3022dscf3019dscf3023

Thumbnail imagedscf3027dscf3028

Nyní se podíváme na demontování klávesnice. Většinou drží klávesnice na 4x šroubkách "viz foto nahoře", ty jsou zpravidla schovány pod nějakou krycí plastovou lištou - tuto lištu se pokusíme opatrně vycvaknou. Pokud nám to nejde, použijeme google a zkusíme se podívat zda-li to již před námi někdo nedělal a jestli nezjistíme kde a jak zobáčky drží - občas se objeví nějaké video na youtube.

Po odmontování krycí lišty šroubků, demontujeme klávesnici a opatrně výjmeme flexi kabel z jeho zásuvky.(provedeme odjištění zobáčků po krajích)

Klávesniceodpojení klávesniceCo se skrývá pod klávesnicí

Poté demontujeme viditelné kabely připojené kabely k základní desce a ostatním zařízením, pozor vše si patřičně označíme či vyfotíme, následně pak odšroubujeme zbývající šroubky, které nám drží základní desku noteboku k šasí.

Odpojení wifidscf3037dscf3038

Pokud jsme odšroubovali všechny šroubky které nám drží šasí pohromadě (raději 2x zkontrolujeme) můžeme šasí oddělit od sebe.
POZOR nikdy šasí neodělujeme šroubovákem, naděláte do něj jen zbytečné díry či důlky a takto poničený notebook se jen s těží dá prodat - či se s ním někomu pochlubit.
Všechny notebooky které jsem zatím rozebíral lze rozkrytovat pomocí svého nehtu, případně pokud nemáme, lze použít kreditní kartu, kterou zasuneme rohem do spáry obou krytů a ve spolupráci druhé ruky zkusíme zlehka zapáčit, posouvat kartu dále spárou a kryty tak od sebe oddělit - musíme slyšet lehké kliknutí jak povolují zámky šasí - nikde né však prasknutí, kryty nikdy neoddělujte velkou silou, protože je dost možné že je nenávratně zničíme.
Pokud kryt nejde oddělit tímto způsobem, je téměř jisté, že ještě "někde drží", proto se znovu přesvědčíme zda-li se ještě někde neukrývá nějaký ten šroubeček.
Někdy bývají šroubky ukryté pod samolepkami z důvodu záruky, třeba v místě kde je uvedený typ notebooku a jeho napájení, zkusíme samolepku prohmatat zda-li neobjevíme jamku se šroubkem.

Po opatrném rozkrytování buď spodního nebo vrchního šasí (každý notebook to má jinak) můžeme vše začít odstrojovat - ještě jednou podotýkám, pokud nejste zkušení vše si foťte, každou maličkost, nejlépe na makro - usnadní Vám to poté proces skládání zpět.

Když máme vše odšroubováno a odpojeno, opatrně výjmeme základní desku a můžeme se pustit do demontáže chlazení procesoru.Jakmile odmontujeme chlazení opatrně jej oddělíme od procesoru. Pozor chlazení bývá přilepeno vlivem teplovodivé pasty.

 horní šasíšasínotebook - základní deska

Poté je možno demontovat samotný procesor našeho notebooku, to provedem plochým šroubováčkem kterým otočíme s "šroubkem" zajišťovacího mechanismu patice procesoru, nyní pokud jsme provedli vše správně, můžeme procesor opatrně výjmout z patice a nahradit jej novým, dobře se ovšem podívejte, jak byl původní procesor usazen a nový usaďte stejným způsobem. (pozor na chlazení, použijeme novou vysoce kvalitní teplovodivou pastu)

zakladní deskazakladní deskanotebook - základní deska

Notebook - procesorProcesortepelná pasta na procesor

notebook - základní deskanotebook - větrákšasí - zpětná montáž
 
Ještě před začátkem skládání notebooku nazpět neopomeneme zkontrolovat samotný chladič procesoru, řádně jej vyčistíme aby byl čistý a průchozí.

Složený notebookOS - operační systémKontrola procesoru

Poté zopakujeme celý postup obráceně a vše složíme zpět dohromady. Dáme si skutečný pozor, aby naše práce byla provedena poctivě a profesionálně, protože toto vše se odrazí na chodu či nechodu našeho notebooku.
Pokud jste provedli vše dle mých pokynů, můžete si gratulovat, máte upgradovaný funkční notebook, ušetřili jste spoustu peněz a stali jste se profesionálním servisním technikem.
Pár slov závěrem. Pokud jsme schopní a aspoň trochu technicky zdatní, zvládneme opravy takového stylu i sami doma, ovšem nikdy nezapomeneme na to, že toto je profesionální práce a proto k ní musíme i takto přistupovat, proto je důležité mít na paměti, že zkušenosti ničím nenahradíš, proto rada pro kouzelníky, kteří si myslí že tohle "v klidu zvládnou levou zadní", a ještě to nedělali, prosím raději to nezkoušejte a přenechte to zkušenějším, vaše ego tím rozhodně neutrpí a v peněžence nebude scházet tak vysoká částka, jako je pořizovací cena nového notebooku.